GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-07-2020 12:14

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri

 

Zeytinyağı üretim tekniklerinin farklılıkları, ilk elde edilen ile son elde edilen zeytinyağı arasındaki asit ve besin değeri farkları zeytinyağı çeşitlerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Aslında zeytinyağı her mahsulden aynı yöntemle elde edildiyse, farklı değildir. Kullanıcıların tercihleriyle alakalı olarak en fazla tercih edilen zeytinyağı çeşitleri, sızma zeytinyağı, Riviera zeytinyağı, Taş baskı Zeytinyağı, erken hasat zeytinyağıdır. Bununla birlikte Türk Standartları Enstitüsü ( TSE ) Zeytinyağlarını 3 kategoriye ayırır. Bunlar Rafine zeytinyağı, Riviera zeytinyağı ve Naturel zeytinyağıdır. Zeytinyağları elde ediliş tekniğine göre, kaliteli ve daha az kaliteli olmak üzere iki ayrı yağın ortaya çıkmasına neden olur. Bu ayrım, yağın içerisindeki asit miktarına göre yapılır. 0,8 oranına kadar aside sahip olan tüm zeytinyağları Naturel sızma zeytinyağı olarak kabul görür. 0,8 ile 2 derece oranında asit seviyesine sahip yağlar ise Riviera zeytinyağı olarak isimlendirilir.

Naturel Sızma Zeytinyağı

Fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen ve herhangi bir kimyasal işleme tabii tutulmayan, aynı zamanda asit değeri düşürülmesi için içerisine zeytinyağı karıştırılmamış olan zeytinyağlarıdır. 0,8 dereceye kadarasit oranına sahip yağlar bu sınıfa girerler. Zeytinyağı çeşitleri arasında en kaliteli olarak kabul gören yağdır.

Riviera Zeytinyağı

Zeytin çeşitleri arasında en yoğun tercih edilenlerden biri Riviera zeytinyağıdır. Sızma zeytinyağının kokusu ve nefasetini daha dengeli bir halde sunan Riviera, bu sebeple çok tercih edilir. Sıcak yemeklerde Riviera kullanılması önerilir. Riviera zeytinyağının asit oranı 2 ye kadar çıkabilir. Buna karşın kullanıcıya sunulan ürünlerde bu oran genellikle 1,5 seviyesindedir. Dengeli bir koku ve lezzete sahiptir. Riviera zeytinyağının asit oranı, içerisine sızma zeytinyağı ilave edilerek istenilen seviyeye getirilir.

Rafine Zeytinyağı

Genellikle ilk hasat döneminde toplanan ve ilk toplanan zeytinlerden elde edilir. Elde edilişi sırasında hiçbir kimyasal kullanılmaz ve sonuçta çıkan yağın asit oranı 0,3 seviyesine kadar olanları rafine yağ olarak kabul edilir.

Ham Zeytinyağı

Lezzet ve kokusu açılarından yanı sıra asit oranı açısından tüketime uygun olmayan zeytinyağıdır. Ast oranı 2 derecenin üzerindedir. Daha düşük derecelerdeki sızma veya Riviera yağlarla karıştırılarak, istenilen asidite seviyesine çekilir.

NELER SÖYLENDİ?
@
1xbet yeni giriş