Reishi Mantarı

Reishi Mantarı
Reishi Mantarı Sayfa Haber

Reishi mantarı, lingzhi şeklinde de bilinen ve sıvı şekilde özünün tüketilmiş olduğu mantar türü. Bu mantar yenilebilir olan bir mantar değil. Reishi mantarı tadı, oldukça acı ve serttir. Tadının acı olmasından ötürü genelde taze ya da kurutulmuş şekilde ince toz haline getirilerek, suda çözündürülüp kullanılır. Yüksek tutar içerisinde antioksidan içerir. Bu sebeple hemen kullanılmaz ise yaklaşık 1 saat içerisinde özelliğini önemli ölçüde yitirir.

 

 Reishi Mantarı Faydaları

 

             Ölümsüzlük mantarı şeklinde de bilinen kırmızı Reishi Mantarı geleneksel olarak Japon ve Çin tıbbı içinde yaklaşık olarak dört bin senedir. Kullanılan en eski mantar çeşitlerinden birisidir. Doğa içerisinde nadir olarak bulunmakta. Bu mantarın Ebola virüsüne ve kanser rahatsızlıklarına karşın koruyucu özelliklere sahiptir.

 

 Reishi Mantarı Zararları

 

            Bu mantarın, bağışıklık düzenini zayıflatan kanserli hastaların fazlaca kullandığı ve bu durumun ise tedavi bakımından tehlikeli neticeler doğuracağı söylenir. Bu yüzden kanser hastalarının doktorlarından habersiz olarak bu mantarı kullanmamaları ve tüketmemeleri gerekmektedir.

 

 Reishi Mantarının Yan Etkileri

 

            Bu mantarın kullanımına bağlı olarak türlü türlü ölüm vakalarının olduklarına dikkat çekilmekte. Bunun kullanımına bağlı olarak, karaciğer yetmezliği oluşabilir. Bunun arkasından da ölüm ile neticelenen vakalar ise tıbbi literatür içerisinde bildiriliyor. Kimi haberler içerisinde Reishi Mantarının yan etkisinin olmadığı tarafındaki bilgilerin kesinlikle yanlış olduğu vurgulanır.

 

            Reishi Mantarının en sık görülen yan tesirleri, kusma ve bulantı, fare zehri şeklinde de bilinen Warfarin gibi etkiyle kanamaya yol açmaktadır. Tedaviyle ilgili en ilişkili olan en mühim problemlerden birisi de bu mantarın, daha önceden de greyfurt suyu içerisinde de tanımladığı biçiminde karaciğer, sitokrom enzimleri üstünden tesir edip, kemoterapi ya da beraberinde bulunan bulantı engelleyen, ilaçların tesirlerinin azalmasına sebep olmasıdır. Bulantı, kanamaya yan etkisi, kusmaya yol açması ve kemoterapi ve başka ilaçların etkisini azaltma problemleri yüzünden bilhassa kemoterapiyle birlikte kullanılması, kemoterapiden önce ya da sonra alınması kesinlikle sakıncalı bir durumdur.

 

            Bu olumsuz etkiler göz önünde bulundurulduğunda, bu mantarın bireylerin kafasına göre mantarı tüketmesi yanlış olacaktır. Fazla kullanım sonucunda, mantarın olumsuz etkiler yaratacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum Ekle
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bodrum'dan yeniden 5.3'lük deprem korkuttu
Bodrum'dan yeniden 5.3'lük deprem korkuttu
Milyonların Beklediği Memur zam oranları teklifleri açıklandı
Milyonların Beklediği Memur zam oranları teklifleri açıklandı
bonus veren siteler